5 mācības, kas bērnus padarīs par taupīgiem pieaugušajiem

1:22 pm by

kredīti ikvienamKad runa ir par naudu, vecāki parasti bērniem dod tādus padomus: ‘’Nauda kokos neaug’’ vai ‘’Izslēdz gaismu, kad pamet telpu, lai veltīgi netērējas elektrība’’.

Kaut arī šīs mācības ir izturējušas laika pārbaudi, ir jāpieliek mazliet lielākas pūles, lai bērniem iemācītu prātīgi, taupīgi un pārdomāti rīkoties ar naudu.

Ar ko sākt?

Pirmais solis ir bērnu ieinteresēt. Atkarībā no bērna vecuma, var sākt ar kabatas naudas ieviešanu un dot viņam brīvību ar šiem līdzekļiem rīkoties pēc saviem ieskatiem.

Kabatas naudas apmērs atkarīgs no ģimenes finansiālajām iespējām, bērna vecuma un citiem aspektiem. Var izmantot, piemēram, progresīvo stratēģiju – kabatas naudas apmēru pakāpeniski palielināt, atbilstoši bērna spējām to gudri pārvaldīt.

Pirmā mācība: Krāšana

Pastāsti bērnam, cik gudri ir veidot uzkrājumu un, kā to labāk darīt. Šim nolūkam var atvērt atsevišķu bankas kontu vai ieviest krājkasīti, kurā bērns var ielikt daļu no savas kabatas naudas un sakrāt naudu kādam lielākam mērķim, piemēram, jaunam velosipēdam.

Otrā mācība: Plānošana

Tomēr, lai krāšana veiktos raiti, svarīgi to arī plānot. Svarīgi pārrunāt ar bērnu, ka daļu no kabatas naudas var tērēt, bet daļu – jāieliek krājkasītē vai jāiemaksā krājkontā. To, kādas būs šīs summas, var ļaut izlemt bērnam pašam.

Taču, lai tas patiešām arī izdotos praksē, vecāku atbalstam un sniegtajiem padomiem ir ļoti liela loma – tas var palīdzēt saglabāt motivāciju.

Trešā mācība: Investēšana

Kad bērns ir paaudzies un sasniedzis jau pusaudža gadu vecumu, var sākt mācīt arī par investēšanu – kas tas ir, ko ar to var panākt, un, protams, kādi ir iespējamie riski. Svarīgi arī pastāstīt, ka investīcijas ir dažādas – tas ne vienmēr nozīmē, ka jāiegulda lielas naudas summas.

Gudri ir arī ieguldīt sevī (izglītībā, izaugsmē) vai, piemēram, savā (vai uzticama drauga) biznesā.

Ceturtā mācība: Darbs

Kā zināms, teorija nav nekas bez atbilstošas prakses. Tādēļ svarīgi bērnu radināt pie darba jau no mazotnes – mazākos bērnus var iedrošināt veikt kādus nelielus darbiņus – piemēram, lasīt un pārdot ogas vai ziedus, palīdzēt kaimiņiem izravēt dārzu.

Lielākiem bērniem vērtīgi atrast darbu vasaras sezonai – pieejamas gan dažādas pašvaldību veidotas programmas, gan arī privāto biznesu piedāvājumi.

Tas iemācīs bērnam uzņemties atbildību un veidos priekšstatu par to, cik vienkārši vai grūti ir nopelnīt naudu, cik svarīgi ar to ir rīkoties gudri utt.

Piektā mācība: Labais piemērs

Un protams – jebkura laba mācība ir praktiski nevērtīga bez atbilstoša piemēra. Tādēļ, pirms bērnam māci, cik svarīgi ir plānot budžetu un nopelnīto tērēt apdomīgi, pārliecinies, ka Tu pats to dari.

Atkarībā no bērna vecuma, viņu var iesaistīt arī ģimenes budžeta plānošanā. Kopā ar bērnu var sastādīt pirkumu sarakstu un doties iepirkties. Ja ģimenei noformēts kredīts, var bērnam pastāstīt par atbildīgas aizņemšanās nozīmi.

Tāpat svarīgi pastāstīt, kādās situācijās kredīti var noderēt, bet kādās – labāk meklēt citus risinājumus.

Vēl viena vērā ņemama nianse – bērnam jāiemācās atšķirība starp taupību un skopumu. Svarīgi pastāstīt (un arī parādīt), ka dot un palīdzēt tiem, kuri ir grūtībās, ir labi un pareizi. Kopīga iesaistīšanās kādā labdarības projektā bērniem sniegs ļoti vērtīgu pieredzi.

Ja vēlies, lai bērns spētu pieņemt finansiāli gudrus lēmumus nākotnē, svarīgi viņam likt labus pamatus jau bērnībā. Lai tas izdotos, vecākiem ir jābūt gataviem runāt, atbildēt uz jautājumiem un, protams, rādīt pozitīvu piemēru.

      Ienakumi no sis reklamas nonak labdaribai