Kamīns: kā ekonomēt siltumu

7:31 am by

Nu jau pavisam drīz aukstais laiks piespiedīs mūs iekurt krāsnis un kamīnus, tāpēc pastāstīsim par jaunu siltā gaisa sadales sistēmu.

Siltā gaisa sadales sistēma

Pēdējos gados arvien vairāk tiek izmantotas apkures sistēmas ( apkures katli ), kuras malkas sadegšanas rezultātā iegūto silto gaisu padod telpai izmantojot siltumnesēju.

Viena no šādām sistēmām ir siltā gaisa sadales (SGS) sistēma. Lai apkurinātu māju ar kamīna palīdzību, galvenais nosacījums ir profesionāli izstrādāta un uzstādīta SGS sistēma.

Tāpat būtiska ir pareiza kamīna aprīkojuma izvēle, kuram ir jābūt piemērotam pastāvīgam darbam un ar augstu siltuma atdeves rādītāju.

Darbības principi

Kamīna apkures sistēma apsilda telpas ar gaisa palīdzību, kas sasilst kamīna iekšpusē – starp kurtuvi (kaseti, kamīna starpbūvi) un kamīna sieniņām (apšuvumu).

Starp kurtuvi, kurā notiek degšanas process, un kamīna apšuvumu atrodas gaisa sprauga.

Tajā uzkrājas karstais gaiss, kas pēc tam ar gaisvadu palīdzību tiek novadīts uz dažādām telpām, kurās ir izvietoti speciāli gaisvadi – restes sienā vai griestos.

Dūmgāze izvadās caur dūmvadu, nesajaucoties ar silto gaisu.

Siltais gaiss var pārvietoties pa gaisvadiem kā patstāvīgi, tā arī mehāniski, ar ventilatora palīdzību. Uzstādot gaisvadus ar laidenas regulēšanas iespēju, jūs varēsiet sadalīt novadāmo siltā gaisa plūsmu uz telpām, tādā veidā regulējot temperatūru tajās.

Projektējam SGS sistēmu

SGS sistēmu vislabāk izstrādāt, kamēr māja vēl ir projektēšanas stadijā. Šajā laikā iespējams piemeklēt vispiemērotāko kamīnu, gaisa padeves veidu, uzprojektēt kanālus, pa kuriem plūdīs uzsildītais gaiss, izvēlēties gaisvadu caurules izmēru, kā arī kurināmā veidu.

SGS sistēmas tehniskā projekta izstrādi vislabāk uzticēt firmai, kura ir specializējusies tieši šajā jomā. Lai sistēma darbotos efektīvi, tai ir jābūt maksimāli centralizētai, bet kanālu tīklam – vienkāršam.

Vēloties ieekonomēt uz gaisvadu kanālu garumu, kamīnu parasti cenšas izvietot mājas, vai to telpu, kuras vēlas apkurināt, centrā. Lai kamīns varētu darboties ar atbilstošu siltuma atdevi, ir jānodrošina lai svaigais gaiss telpā ieplūstu nepieciešamajā daudzumā (ne mazāk par 10 m3/h uz 1 kW nominālās jaudas) – labāk pa atsevišķu gaisvadu tieši uz kamīnu.

Iespējamās konstrukcijas

Apsildes efektivitāte tradicionālam kamīnam ar atvērta tipa kurtuvi sastāda tikai 10-20 %.

Tā darbības princips balstās uz brīvu gaisa piekļuvi, tādēļ arī dūmvada diametrs ir diezgan liels, līdz ar to dūmvadā izlido 70% siltā gaisa.

Turklāt karstumizturīgie ķieģeļi, no kuriem pārsvarā veido atvērtā tipa kurtuves, lēni atdod siltumu.

Kamīni ar slēgta tipa kurtuvi atdod daudz vairāk siltuma, to LDK sastāda 70-80%.

Slēgtā kurtuve (kasete) ir atliets monobloks, izgatavots rūpnieciskos apstākļos, parasti no augstas kvalitātes čuguna vai tērauda. Kurtuves atšķiras ar izmēru, formu, stikla durtiņu atvēršanas veidu (uz sāniem vai augšu), konstruktīviem un dekoratīviem elementiem.

Klasiskais kamīns ar atvērta tipa kurtuvi dod siltumu tikai tad, kad tajā kuras uguns. Savukārt no kamīna kasetes siltumu var iegūt pārslēdzot to uz gruzdēšanas režīmu (lēnu degšanu) pēc tam, kad sasniegta nepieciešamā temperatūra.

Šajā gadījumā, ar gaisa padeves sistēmas palīdzību, līdz minimumam samazina malkas degšanai nepieciešamā skābekļa padevi. Malka nedeg, bet lēni gruzd, sasildot kasetes sieniņas, kuras, savukārt, uzsilda gaisu.

Ar to pilnīgi pietiek, lai telpās uzturētu patīkamu temperatūru, turklāt ar vienu malkas krāvumu var pietikt visai naktij. Tādējādi, gatava, iebūvējama kurtuve ir vispiemērotākais siltuma avots telpu apsildei ar siltā gaisa sistēmu.

      Ienakumi no sis reklamas nonak labdaribai