Mobilo telefonu darbības principi

3:59 pm by

mobilie telefoniMūsdienu cilvēkam ir pieejamas visdažādākās elektronikas preces, vispopulārākās no tām  – mobilie telefoni, kuri pieejami ļoti plašā izvēlē, ar dažādām un funkcijām, atbilstoši dažādām gaumēm. Mobilo telefonu klāsts arvien palielinās.

Pēc definīcijas mobilie telefoniir bezvadu ierīces balss un datu pārraidei ļoti lielos attālumos, šis ir viens no bezvadu telefonu veidiem. Tas balstās uz komunikācijām starp telefonu un bāzes staciju, kas savstarpēji atrodas relatīvi tuvu. Lai nodrošinātu sakarus lielākā teritorijā, tiek lietotas vairākas bāzes stacijas, kuras nodrošina pārklājumu savā apkārtnē. Šī iemesla dēļ, dažās valodās mobilie telefoni dažreiz tiek saukti par šūnu telefoniem, piemērām angļu valodai mobilais tālrunis ir „cel phone”, kas nozīmē tieši šūnas tālruni.Latvijā mobilie tālruņi kļuva populāri pirms vairāk nekā 20 gadiem –  1992. gadā, kad Latvijā darbu uzsāka pirmais šāda veida pakalpojumu sniedzējs Latvijas mobilais telefons (LMT).

Kā jau iepriekš minēts, mobilie telefoni darbojas pēc bāzes stacija-klients principa. Mobilo sakaru operators kādā noteiktā teritorijā izvieto vairākas mobilo sakaru bāzes stacijas, pie kurām pieslēdzas katra klienta mobilais telefons. Klientam pārvietojoties/kustoties, mobilais telefons automātiski pārslēdzas starp bāzes stacijām. Komunikācijas starp bāzes staciju jeb torni un telefonu var būt analogas vai digitālas.

Šobrīd visi mūsdienu mobilo telefonu standarti izmanto digitālās komunikācijas.Ar pašiem pirmajiem mobilajiem tālruņiem varēja tikai piezvanīt un saņemt zvanus. Vēlāk, attīstoties zinātnei,  parādījās iespēja nosūtīt un saņemt īsus teksta ziņojumus, piemēram, visai līdzīgi kā ar agrāk izplatītajiem peidžeriem. GSM tīklos tos sauc par īsziņām, jeb mums visiem zināmajā saīsinājumā – SMS. Turklāt,sākotnēji nebija iespējams redzēt zvanītāju un viņa numuru, bet laika gaitā parādījās iespēja rādīt ienākošā zvana zvanītāja numuru. Šīs funkcijas pieejamība ir atkarīga no individuālā operatora, bet 90 % gadījumu noteikti ir pieejama.

Būtībā digitālais mobilo telefonu tīkls, uz kura pamata darbojas mobilie telefoni sastāv no šādiem elementiem – Centrāles, Bāzes stacijām, Vadu vai bezvadu savienojumiem starp bāzes stacijām un centrāli, mobilajiem telefoniem. Centrāle ir liels dators (citiem vārdiem – rūteris), kurš tiek savienots ar attiecīgajām bāzes stacijām. Centrālei ir piekļuve informācijai par visām bāzes staciju atrašanās vietām. Daudzos vispār pieņemtos standartos, visas komunikācijas starp diviem mobilajiem tālruņiem iet tieši caur centrāli. Centrāle arīdzan autentificē katru lietotāju un ģenerē rēķinus, kuri tiek noteikti pēc zvanu ilguma. Mobilo tālruņu centrālei ir arī savienojumi ar citiem telekomunikāciju tīkliem, kuri tiek lietoti, lai attiecīgā mobilā tālruņa operatora klienti varētu piezvanīt, kā arī  saņemt zvanus no citiem fiksēto telefonu tīkliemmobilajiem telefoniemCentrāle nodrošina arī savienojums ar internetu, kuru lieto lai nodrošinātu mobilo internetu.

      Ienakumi no sis reklamas nonak labdaribai

Related Posts

Share This