Pasīvo māju projekti – realitāte un cerības

10:15 pm by

Cilvēka laime lielā mērā ir atkarīga no cilvēka brīvības. Viena no mūsdienu lielākajām nebrīvībām ir finansiālā nebrīve, tā ko sastāda regulārie rēķini un izdevumi. Diemžēl, situācija Latvijā ir tāda, ka izdevumi par dzīvesvietas apkuri ir nesamērīgi augsti pret ienākumiem, un tādēļ aktuāls ir jautājums, kā samazināt rēķinus par apkuri. Visskaļākie solījumi būvniecības un projektēšanas firmu reklāmās piedāvā pasīvo ēku, kā risinājumu šīm problēmām – ēka, kas ne tikai neprasa no tās īpašniekiem resursus, bet pat saražo vairāk, kā tie patērē. Un – teorētiski, šāda nostādne ir iespējama, ja cilvēks ir spējīgs iekarot visumu, tad spēs arī uzbūvēt dabā pilnībā pasīvu ēku. Daļēji tam var piekrist, gadījumā, ja resursi ir gandrīz neierobežoti. Tad izmantojot smalkas tehnoloģijas un precīzu darbaspēku, var paveikt brīnumu lietas. Bet ko iesākt cilvēkiem, kuri nevar atļauties par 120 kvadrātmetru lielu ēku maksāt 300 000Ls? (Cenas starpība starp šo ēku un LBN normatīviem atbilstošu identiskas platības ēku ļauj iepirkt malku apkurei vairāk kā 100 gadiem – tādēļ nesaprātīgi ir piesaukt tik bieži dzirdēto frāzi par “tālredzīgo ieguldījumu ilgtermiņā”). Tā ir jautājuma viena puse, otra puse – atsauksmes no reālas šādu ēku ekspluatācijas, to dienišķais energo patēriņa uzskaitījums, u.c. ekspluatācijas izmaksas – vēlamies atgādināt, ka diskusija vēl aizvien ir atvērta mūsu mājas lapā – buildart.lv – supersiltinātas un pasīvas ēkas konstrukciju un siltumefektivitātes aprēķins – aicinam atsaukties cilvēkus, kuri dzīvo pasīvās ēkās, vai ir nosiltinājuši esošās ēkas un var padalīties ar informāciju par atšķirībām siltumenerģijias patēriņā un izmaksās.

Pagaidām mūsu vairāk kā 20 gadu pieredze ēku projektēšanā ļauj ieteikt vairākus risinājumus, kā savas ģimenes ēku padarīt krietni siltāku, ar būvizmaksu aptuvenu sadārdzinājumu 20-30% robežās. Mājas lapā – pasīvo māju projekti sadaļā ir daži no interesantākajiem mūsu izstrādātiem projektiem, kuru būvkonstrukciju risinājumi paredz pārsniegt šī brīža normatīvos siltumnoturības rādītājus. Mēs nesolam iespēju nelietot apkuri, bet tās intensitāte gan varētu iekļauties izpratnē par ekonomisku un racionālu saimniekošanu. Daudz apspriestās ventilācijas rekuperācijas sistēmas nav bez trūkumiem – tām ir savi regulārie ekspluatācijas izdevumi, ja arī aprēķinos var pierādīties, ka tās sevi atpelna, tomēr grūtāk aprēķināms, bet ikdienā, un galvenokārt ilgtermiņā liels ieguvums ir mājas konstrukciju un komunikāciju vienkāršība, kas nozīmē bezproblēmu dzīvi, un tad cilvēka domas, apziņa ir brīva kam vērtīgākam, par remontu, apkopju un rēķinu kalkulēšanu. Mūsu viedoklis ir par to, ka lai arī liela daļa no tehniskiem dzīves uzlabojumiem jau ir kļuvusi par ikdienu, tomēr, arī lielā daļā gadījumu tās pašas tehnikas vienības, kas pirmīt labi kalpojušas, var prasīt daudz laika, rūpju un resursu savā apkopšanā un uzturēšanā. Vienkāršība ir vērtība, kuru mājas īpašnieks, un tā pēcnācēji izbauda ilgtermiņā.

Par ekoloģiju un ilgtspējīgu projektēšanu, par racionāliem un energoefektīviem būvkonstrukciju mezgliem, kā izvēlēties savai ģimenei piemērotu mājas projektu un kā uzsākt projektēšanu – lasiet mūsu mājas lapā – buildart.lv!

Lai Jums sokas!

      Ienakumi no sis reklamas nonak labdaribai