Siltumsūkņu veidi

5:15 am by

Siltumsūknis ir ierīce, ko izmanto siltuma enerģijas iegūšanai un nodošanai no siltuma avota tā saņēmējam. Pastāv vairāki siltumsūkņu veidi, kuru izmantotās siltuma iegūšanas tehnoloģijas varētu šķist pilnīgi dažādas; to iedalījums ir izveidots saskaņā ar izmantoto siltuma avotu. Turpmāk tekstā apskatīti zemes un gaisa siltumsūkņi un to piedāvātās priekšrocības.

Zemes (ģeotermālie) siltumsūkņi

Zemes siltumsūkņi izmanto zemes virsmā – ģeotermālajā slānī – uzkrāto siltumenerģiju.

Horizontālais zemes virskārtas kolektors

siltumsūkņa horizontālais kolektors

Šī zemes siltumsūkņa uzbūvē tiek izmantota ar antifrīza šķidrumu pildīta caurule, kas ievietota zemes virskārtā. Siltumsūknis atrodas aptuveni viena līdz pusotra metra dziļumā zem zemes un ar 1,2 m minimālo attālumu starp cauruļu cilpām.

Šāda zemes siltumsūkņa sistēma ir ideāli piemērota, ja blakus mājsaimniecībai atrodas pietiekoši liels zemes gabals tā ierīkošanai. Siltumsūkņa efektivitāte ir atkarīga no tā jaudas un augsnes siltumvadītspējas konkrētajā vietā.


Horizontālā zemes virskārtas siltumsūkņa priekšrocības:

 • Nav nepieciešama urbšana;

 • Zemākās uzstādīšanas izmaksas;

 • Vienmērīga temperatūra visu gadu.

Siltumsūknis, kas izmanto gruntsūdeni

gruntsūdens siltumsūknis

Šāda tipa siltumsūknis iegūst un izmanto gruntsūdeņos uzkrājušos saules enerģiju. Ūdens ir uzsūknēts augšā no pazemes urbuma uz siltummaini, bet vēlāk novadīts atpakaļ caur citu urbumu.

Gruntsūdens siltumsūkņa priekšrocības:

 • Ierīkošanai nav nepieciešama īpaši liela zemes platība;

 • Maza ietekme uz jūsu zemes īpašumu.

Ezeru kolektors

Ezeru kolektors

Ezera ūdens siltumsūkņi iegūst ezera ūdenī saglabāto saules enerģiju. Enerģija tiek iegūta būtībā tādā pašā veidā kā zemes siltuma kolektora sistēmās, bet ezera vai upes gultnē tiek nolaistas siltumsūkņa šļūtenes, kas ar smagumu palīdzību tiek nofiksētas stingri vietā.

Ezera ūdens siltumsūkņa priekšrocības:

 • Uzstādīšana bez urbšanas;

 • Vienmērīga temperatūra visu gadu;

 • Ideāli piemērots, ja ēkas tuvumā atrodas ūdenskrātuve: ezers vai upe.

Gaisa siltumsūknis

gaisa siltumsūkņi

Uzstādot gaisa avota siltumsūkni, nav nepieciešamības veikt rakšanas vai urbšanas darbus; tā vietā siltums tiek iegūts tieši no āra gaisa, izmantojot siltumsūkņa ārējo bloku. Tas var atrasties līdz 30 m attālumā no ēkas ārpuses un pēc tam tikt saistīts ar siltumsūkņa iekšējo bloku, kas atrodas telpās.

Gaisa siltumsūkņa priekšrocības

 • Mazākas investīcijas siltumsūkņa uzstādīšanai;

 • Ierīkošanai nav nepieciešama liela platība;

 • Nekādu siltuma zudumu;

 • Pieejami ļoti klusi modeļi.

Lai arī siltumsūkņu veidi varētu šķist tik atšķirīgi, tie visi piedāvā alternatīvu, ērtu siltumenerģijas iegūšanas veidu. Lai izvēlētos sev piemērotāko siltumsūkni, nepieciešams apsvērt katras ierīces plusus un mīnusus, kā arī pieejamās uzstādīšanas iespējas (vai blakus ēkai atrodas zemes gabals zemes siltumsūkņa ierīkošanai, vai iespējams izmantot tuvumā esošās ūdenstilpnes u.c.). Jebkura siltumsūkņa ierīkošana būs ilglaicīgs ieguldījums ēkas apsildē un komfortā.  

      Ienakumi no sis reklamas nonak labdaribai